Zdrowa i bezpieczna rodzina w wodzie jak i na wodzie

Pilaszków

44 250

Status: Zrealizowane

Ochotnicza Straż Pożarna w Pilaszkowie chce zapobiegać utonięciom na dzikich kąpieliskach i prowadzić działania zapewniające bezpieczeństwo. 

Organizacja spotkań oraz pokazów dla rodzin z dziećmi oraz dla lokalnego środowiskach przez strażaków ochotników z OSP Pilaszków, na których będą poruszane tematy związane z nielegalnymi kąpieliskami w miejscowości Dąbkowice Górne i Guźnia w pow. łowickim woj. łódzkim. Informowanie o niebezpieczeństwie jakie niesie woda, głównie opisując i omawiając powyższe zbiorniki wodne: 
- pierwsza pomoc dla dzieci jak również dla osób dorosłych, jak zachować się z osobą, która jest wyjęta z wody i potrzebuje natychmiastowej pierwszej pomocy. 
- rozdawanie folderów i ulotek z najważniejszymi informacjami zapewniającymi bezpieczeństwo, numery telefonów alarmowych, pierwsze kroki pierwszej pomocy, 
- tworzenie oraz rozmieszczanie tablic informacyjnych w rejonie wejść na dzikie kąpieliska - zakaz kąpieli. 
- umieszczenie informacji w lokalnych mediach i prasie o niebezpieczeństwie jakie występuje w rejonach zbiorników wodnych ww.miejscowościach i podamy alternatywne bezpieczne miejsca gdzie rodziny z dziećmi mogą spędzać czas nad wodą.  
- prewencyjne pływanie łodzią płaskodenną po zbiornikach wodnych i pilnowanie, kontrolowanie bezpieczeństwa, a także informowanie łamiących zakaz kąpieli o niebezpieczeństwie jakie się znajduję w tym rejonie,
- w okresie zimowym informowanie o konieczności sprawdzania grubości tafli lodu oraz o możliwości załamania się lodu i dalszych konsekwencjach,
- konsultowanie i ustalanie wspólnie dalszych działań prewencyjnych z innymi podmiotami czy też służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w rejonie zbiorników wodnych.
 
Ogromnym problemem są utonięcia na pobliskich zbiornikach wodnych. Zbiorniki wodne są wynikiem wieloletnich wydobyć żwiru. Doły po wydobyciu sięgają miejscami do 30 metrów głębokości a dno jest bardzo nie równe. 

Ochotnicza Straż Pożarna w Pilaszkowie działa na terenach ziemi łowickiej równe 100 lat. Naszym najważniejszym i niezmiennym celem jest niesienie pomocy okolicznym mieszkańcom. W przypadku pożarów, klęsk żywiołowych, utonięć, a także niesienie pomocy poszkodowanym w wypadkach czy też zabezpieczenie imprez masowych.
Zwracamy uwagę na problem jaki w naszym rejonie trwa od kilkudziesięciu lat, a mianowicie spędzanie wolnego czasu w upalne dni przez rodziny z dziećmi na dzikich, niebezpiecznych i nielegalnych kąpieliskach na terenach byłych żwirowni w miejscowościach Guźnia i Dąbkowice Górne, gdzie rok rocznie dochodzi do utonięć. Chcemy działać prewencyjnie w tym kierunku, aby nikt więcej się już tam nie utopił. Życie każdego człowieka jest na wagę złota. Chcemy zapobiegać kolejnym utonięciom dlatego też mamy szereg pomysłów na to jak działać prewencyjnie, aby jak najwięcej osób dowiedziało się, iż są to niebezpieczne miejsca.
Łódź płaskodenna, którą staramy się pozyskać usprawniłaby niezmiernie nasze działania, pozwalała by na dużo szybsze podjęcie działań oraz na dużo większy wachlarz oferowanej przez nas pomocy ludziom jej potrzebującym.

 

Podobne inicjatywy

fot. GSP RP

Warsztaty z zakresu bezpieczeństwa na morzu

Katowice

Status: Zrealizowane

65 000 zł
519