Nowa przestrzeń dla mieszkańców - Ogród z Natury

Olsztyn

100 000

Status: Wniosek złożony

Stowarzyszenie Bank Żywności w Olsztynie - buduje nową przestrzeń inwestycji społecznych w Olsztynie - Kuźnia Społeczna.

Bank Żywności w Olsztynie buduje nową przestrzeń inwestycji społecznych - Kuźnia Społeczna, której elementem ma być OGRÓD Z NATURY, czyli komfortowa przestrzeń dla rodzin o charakterze edukacyjnym i aktywizacyjnym.

Celem OGRODU Z NATURY jest stworzenie bezpiecznego, atrakcyjnego ogrodu edukacyjno - aktywizującego dla mieszkańców gminy Olsztyn oraz przyjezdnych gości. Ma on pełnić funkcję terapeutyczną, w szczególności dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Bezpieczne i komfortowe otoczenie wpłynie pozytywnie na jakość zdrowia psychicznego. W skład projektu wchodzi m.in ogród edukacyjny (uprawa roślin), przestrzeń do ćwiczeń, miejsce na integrację rodzinną w formie strefy do odpoczynku z przygotowanym miejscem na grilla. Ogród powstanie w Olsztynie na Warmii, w rewitalizowanej dzielnicy miasta, która w tej chwili nie ma zbyt dużo do zaoferowania swoim mieszkańcom (martwa strefa).
Ogród będzie urozmaicony elementami edukacyjnymi, maszynami do ćwiczeń, oraz przestrzenią warsztatową. W ogrodzie znajdzie się również miejsce wyciszenia i relaksu. W jego przestrzeniach będziemy prowadzić warsztaty kulinarne związane nie tylko z tym jak dobrze gotować, ale również jak robić zakupy, jak nie marnować jedzenia. Z przestrzeni rocznie skorzysta nawet kilka tysięcy osób.

Chcemy stworzyć przestrzeń otwartą dla całego społeczeństwa, w tym prowadzić dialog międzypokoleniowy. To tutaj spotykać się będą całe rodziny, dzieci, dorośli, przyjezdni, a także inne organizacje pozarządowe i szkoły. Ogród będzie miejscem, w którym każdy będzie mógł znaleźć dla siebie miejsce. Bezpieczny, jednocześnie wyciszający, relaksujący oraz edukacyjny. Chcemy, aby ta przestrzeń na trwałe wpisała się w krajobraz otoczenia oferując mieszkańcom i przyjezdnym ciekawą i atrakcyjną alternatywę do spędzania wolnego czasu.
Ważnym elementem projektu jest cel edukacyjny, który również będzie realizowany w formie gier i zabaw. W ogrodzie pojawią się również przyrządy do ćwiczeń. Rosnącym problemem w Polsce jest otyłość (szczególnie wśród dzieci). Polska zajmuje 6. miejsce w Europie pod względem skali otyłości. Otyłość to pierwszy krok do chorób cywilizacyjnych, które dotykają już najmłodszych. Szacunek do jedzenia, prawidłowe odżywianie oraz aktywność fizyczna stanowią perfekcyjny model przeciwdziałania tym zjawiskom. Ogród z Natury poprawi jakość życia i bezpieczeństwo zdrowia mieszkańców Warmii i nie tylko. Takie miejsce jest bardzo potrzebne, gdyż daje atrakcyjną alternatywę do spędzenia wolnego czasu.

Podobne inicjatywy

fot. GSP RP

Warsztaty z zakresu bezpieczeństwa na morzu

Katowice

Status: Zrealizowane

65 000 zł
343