Zdrowa mama, zdrowe dziecko

Katowice

73 000

Status: Wniosek złożony

FUNDACJA ZDĄŻYĆ PRZED RAKIEM - organizuje akcję w celu szerzenia profilaktyki nowotworowej i przeciwdziałania wysokiej zachorowalności na nowotwory. 

Akcja organizowana we współpracy z Fundacją „Zdążyć przed rakiem” przeprowadzona będzie 7 października 2018 podczas V edycji Biegu Charytatywnego „Biegniemy z Mają dla Alana” w Bielsku Białej w celu:

  • szerzenia profilaktyki nowotworowej i przeciwdziałania wysokiej zachorowalności na nowotwory
  • uświadomienia znaczenia profilaktyki oraz wczesnego wykrywania nowotworów dla zwiększenia wyleczalności
  • zachęcenia do skorzystania z darmowych badań specjalistycznych

Bieg corocznie gromadzi około 1500 uczestników. W dniu biegu przeprowadzona zostanie akcja profilaktyczno-informacyjna dotycząca przeciwdziałania nowotworom. Fundacja Zdążyć przed Rakiem oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (kampania „Śląskie Dla Kobiety”) będą uczyć kobiety badania piersi, zachęcać do badań profilaktycznych, odbędą się konsultacje z lekarzami, a uczestnicy dostaną broszury informacyjne „Zdrowa mama, zdrowe dziecko”. Po zakończeniu biegu uczestnicy będą mogli zapisać się na darmowe badania w wybranych placówkach medycznych. W ramach akcji przeprowadzone zostanie 250 badań dla kobiet (USG piersi oraz mammografia) oraz 300 badań dla dzieci (konsultacje u wybranego specjalisty lub badanie USG).

Rak piersi w Polsce jest u kobiet na pierwszym miejscu pod względem zachorowań i na drugiej pozycji, jeśli chodzi o umieralność. Wg badań, codziennie na nowotwór piersi umiera w Polsce 13 kobiet. Przyczyną jest fakt, że choroba we wczesnym stadium nie daje objawów klinicznych, a duża część kobiet niechętnie zgłasza się na badania przesiewowe.
U dzieci nowotwory stanowią drugą, co do częstości przyczynę zgonów. W Polsce rozpoznawanie nowotworów dziecięcych następuje najczęściej w zaawansowanym stadium raka co zmniejsza szanse wyleczenia większości nowotworów z 90 do 20-30%. Niska świadomość znaczenia profilaktyki nowotworowej oraz rosnąca liczba zachorowań wymagają działań edukacyjnych. Dlatego chcemy zwrócić uwagę na znaczenie profilaktyki i wczesnego rozpoznawania chorób nowotworowych. W ramach akcji wydana zostanie książeczka edukacyjna, a uczestnicy będą mogli skorzystać z kilkuset darmowych badań specjalistycznych. Liczymy, że uda nam się zachęcić całe rodziny do wykonywania badań profilaktycznych w celu ewentualnej wczesnej diagnozy choroby nowotworowej.

Partnerzy: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (kampania społeczna "Śląskie dla kobiety"), Tommed - ośrodek medyczny. 
Działania PR: Facebook, ulotki, plakaty citylight, strona internetowa, reklama w lokalnej prasie i stacjach radiowych.

Podobne inicjatywy

fot. GSP RP

Warsztaty z zakresu bezpieczeństwa na morzu

Katowice

Status: Zrealizowane

65 000 zł
346