OGRÓD WOLNYCH ZMYSŁÓW

Nowe Kiejkuty

65 000

Status: Wniosek złożony

Fundacja dla Rodaka - ma na celu stworzenie bezpiecznego, naturalnego ogrodu edukacyjno-sensorycznego dla mieszkańców powiatu szczycieńskiego oraz przybywających na mazury turystów. 

Celem zadania OGRÓD WOLNYCH ZMYSŁÓW jest stworzenie 13-sto arowego, bezpiecznego, naturalnego ogrodu edukacyjno-sensorycznego, w którym uwolnione zostaną wszystkie zmysły co wpłynie bardzo pozytywnie na bezpieczeństwo i jakość zdrowia psychicznego oraz rozwój integracji sensorycznej małych i dużych mieszkańców powiatu szczycieńskiego oraz turystów licznie przybywających na mazury.

W dobie wiecznego pędu, stresu, coraz częstszych zaburzeń integracji sensorycznej należy zadbać o bezpieczeństwo zdrowia psychicznego całych rodzin. Ogród powstanie we wsi Nowe Kiejkuty na mazurach, wykonany w zgodzie z naturą (drewno, liny, kamienie) urozmaicony elementami  edukacyjnymi, rozbudzającymi kreatywność, a także instalacjami ekologiczno-artystycznymi. W ogrodzie znajdzie się również miejsce wyciszenia i relaksu. Tworzenie ogrodu zostanie urozmaicone warsztatami z dzikiej kuchni ziołowej (na bazie ziół z ogrodu), kreatywno-artystycznymi na bazie naturalnych materiałów (glina, drewno, kamień-realizowanymi na terenie ogrodu), ekologicznymi (hotele dla owadów, budki dla ptaków i nietoperzy-realizowanymi na terenie ogrodu). Warsztaty mają na celu rozbudzanie zmysłów ale również wyciszenie, relaks podczas pracy twórczej.

Ogród zostanie wykonany przez wolontariuszy, rocznie skorzysta z niego około 300 osób.

Obserwując codzienną gonitwę, wiecznie towarzyszący nam stres, "wyścig szczurów" na każdym szczeblu edukacji, a później pracy, a także coraz częściej występujące zaburzenia integracji sensorycznej wśród dzieci i młodzieży, chcielibyśmy wspólnymi siłami stworzyć przestrzeń, z której korzystać będą całe rodziny, mieszkańcy, turyści, a także placówki oświatowe.  Ogród będzie miejscem, w którym każdy będzie czuł się dobrze, bezpiecznie, rozbudzający wszystkie zmysły ale jednocześnie wyciszający i relaksujący, działający terapeutycznie. Ogród na stałe wpisze się w lokalny krajobraz, w przyszłości będą się w nim mogły odbywać lekcje terenowe oraz warsztaty tematyczne, a także gry i zabawy.

Ogród powstanie dzięki pracy wolontariuszy pod nadzorem eksperta. Obecnie w miejscu planowanego ogrodu jest nieużytek. Dzięki realizacji całości zadania (założenie ogrodu, warsztaty) poprawi się jakość życia i bezpieczeństwo zdrowia mieszkańców Mazur i nie tylko. Założenie ogrodu oraz realizacja warsztatów wpłyną również pozytywnie na sposób spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież, odciągniemy je od komputerów i niebezpieczeństw z tym związanych, zachęcimy do wspólnego działania dla dobra ogółu.

Lokalne organizacje i instytucje wyraziły chęć wsparcia realizacji działań.
 

Podobne inicjatywy

fot. GSP RP

Warsztaty z zakresu bezpieczeństwa na morzu

Katowice

Status: Zrealizowane

65 000 zł
343