Warsztaty o stracie, przemijaniu i śmierci

Warszawa

56 000

Status: Wniosek złożony

Fundacja "NAGLE SAMI" - organizuje w 8-u miastach Polski warsztaty dla rodziców/opiekunów, dotyczące istoty rozmawiania z dziećmi o przemijaniu, stracie i śmierci. 

Jako zespół Fundacji „Nagle Sami”, od lat świadcząc wsparcie psychologiczne dla osób w żałobie (w formie indywidualnej i grupowej), zrozumieliśmy, jak ważne jest, by dorośli rozmawiali z dziećmi o śmierci i stracie.

Szacujemy, że z projektu skorzysta grupa ok. 96 bezpośrednich beneficjentów – uczestników warsztatów. Elementem dobrych relacji rodzinnych jest możliwość rozmawiania o tym co trudne i bolesne. Dzieci, w toku rozwoju potrzebują oswoić i zrozumieć temat przemijania i śmierci.
W Fundacji „Nagle Sami” wspieramy osoby, które przeżywają żałobę. Lata pracy w tym obszarze upewniły nas, że oswajanie dzieci z trudnymi, lecz nieodłącznymi elementami życia, ma niezwykłą moc i wzmacnia więzi łączące rodzinę. Dlatego chcemy wspierać rodziców i opiekunów w nabieraniu pewności i odwagi do prowadzenia takich rozmów z dziećmi. W trakcie czterogodzinnego warsztatu zachęcimy uczestników do wspólnej refleksji, w bezpieczniej atmosferze omówimy cele, dla których warto rozmawiać z dziećmi o przemijaniu i śmierci. Opowiemy, w jaki sposób to robić i jak dobierać słowa, uwzględniając wiek dziecka. Poruszymy ważne zagadnienia dotyczące m.in. empatycznej komunikacji z bliskimi; wyrażania, nazywania i przyjmowania emocji; udzielania autentycznego wsparcia. Nabyta wiedza i umiejętności mogą służyć rodzinom w codziennym życiu, nie tylko w trakcie rozmów o śmierci.

Dziecko, które nie może zadawać pytań, mówić o swoich uczuciach, wątpliwościach doświadcza podwójnego osamotnienia i samo musi mierzyć się z ogromnym lękiem i niezrozumieniem. Dlatego tak ważne jest, aby dorośli nabrali odwagi by rozmawiać o stratach. Zwykle nie dostrzegamy, że tego rodzaju doświadczenia przejawiają się w każdej zmianie, takiej jak np. pożegnanie ze smoczkiem, zgubienie ulubionego kocyka, rozstanie z rodzicami i pójście do przedszkola, śmierć ukochanego zwierzaka. Te wszystkie sytuacje są stratą, a jednocześnie szansą, by oswajać ten szczególny temat, jakim jest przemijanie i śmierć.
Lata temu, tworząc rodziny wielopokoleniowe, doświadczaliśmy sytuacji, które oswajały nas z odchodzeniem bliskich. Widzieliśmy osoby, które żegnają i opłakują zmarłego, pozwalają sobie na rozpacz i otrzymują wsparcie od otoczenia. Proces ten był naturalnym, choć bolesnym i trudnym, etapem w życiu każdej rodziny. Dziś staramy się nie mówić, a nawet nie myśleć o tym, co nieuchronne, przez co tracimy cenną szansę na to, by w gronie najbliższych oswoić temat śmierci.

Warsztaty chcemy przeprowadzić w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Bydgoszczy, Wrocławiu, Tychach, Białymstoku. 
Czas realizacji projektu: październik 2018 - czerwiec 2019 
 

Podobne inicjatywy

fot. GSP RP

Warsztaty z zakresu bezpieczeństwa na morzu

Katowice

Status: Zrealizowane

65 000 zł
345